Farby

Farby

Farby

Farby to podstawowy element ozdoby naszych ścian, zresztą nie tylko, ale to one muszą konweniować z lampami, kinkietami, obrazami itp. Farby to nie tyko kolor ale również skład chemiczny, co w dobie ekologii jest bardzo ważne. Tak więc mamy do wyboru farby emulsyjne, akrylowe, lateksowe, sylikonowe, ceramiczne, impregnaty oraz lakiery. Wewnętrzne i zewnętrzne, tzw. fasadowe i elewacyjne. Liczący się na rynku producenci oferują ponad 150 różnych kolorów. Do kategorii – farby zaliczamy też podkłady i grunty, bez których dobre malowanie się nie odbędzie.

Farby producent

Farby i rodzaje farb

Urządzanie wnętrz może, czy raczej powinno dawać nam wiele radości, ale należy się do niego dobrze przygotować, tak pod względem aranżacji wnętrz jak i materiałów (farb), z których będziemy korzystać i oczywiście fachowego doradztwa. Praktycznie każdy gatunek farb ma inne właściwości. To co je łączy to przedział temperaturowy w jakim możemy malować (+5 do +30). Wilgotność powietrza poniżej 70% (większa wydłuża wysychanie). Praktycznie każdą farbę można rozcieńczy wodą (stosunek 5% objętości), a zalecana ilość warstw to dwie. W trakcie prac malarskich i po ich zakończeniu pomieszczenia przed ich użytkowaniem należy dobrze wywietrzyć aż do zaniku charakterystycznego zapachu. No i oczywiście chronić przed dziećmi. Zresztą wszystkie dokładne informacje znajdują się na opakowaniu. Kto z nas kiedyś nie malował? Ale warto sobie przypomnieć pewne zasady. Dzisiejsze farby są odporne na wilgoć i mogą być myte a nawet szorowane. Dotyczy to głównie farb sylikonowych i lateksowych. Sprawdza się to głównie w pomieszczeniach mieszkalnych jak kuchnia, łazienka, korytarz lub malowaniu fasad czy elewacji zewnętrznych. Dzięki zawartości żywic silikonowych posiadają one właściwości hydrofobowe, co charakteryzuje się odpychaniem od powierzchni kropli wody, co zapobiega nadmiernemu zawilgoceniu ścian. Ściana przeznaczona do malowania powinna być czysta, sucha, odkurzona, bez spękań, dobrze związana z podłożem. W przypadku remontu domu, mieszkania należy usunąć starą farbę. Świeże tynki malujemy dopiero po czterech tygodniach od ich położenia i powinny być dobrze zagruntowane. W dzisiejszej ofercie przemysłu chemicznego, a konkretnie farb znajdziemy również farby przeznaczone zarówno do drewna jak i metali. Są to nowoczesne, szybkoschnące, wodorozcieńczalne emalie akrylowe ogólnego stosowania. Przeznaczone są do dekoracyjnego malowania przedmiotów z drewna, drewnopochodnych, stalowych i żeliwnych, oczywiście odpowiednio zagruntowanych podkładami antykorozyjnymi. Można je eksploatować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, a także stosować do tynków wewnętrznych (lamperii) i kaloryferów. Przeglądając katalog farb nie możemy zapomnieć o farbach olejnych, które kiedyś również funkcjonowały w pomieszczeniach i na zewnątrz, ale dzisiaj są w zasadzie materiałem tylko dla plastyków i artystów podobnie jak farby akrylowe. Kolejna, osobna działka to farby kredowe kiedyś tak chętnie używane do malowania wnętrz. Dzisiaj przeżywają renesans i poza korzystaniem z nich przy malowaniu ścian służą również do renowacji mebli, boazerii a także drzwi.

Producent farb

Dzisiaj wiodące firmy oprócz stałych kolorystycznie produktów oferują komputerowe mieszanie kolorów pozwalając Klientom na upust ich wyobraźni i inwencji. W ten sposób nabywcy tworzą całe palety swoich, indywidualnych barw. Przecież nie każda biel jest tak samo biała, czerń tak samo czarna. A zielony, czerwony, niebieski? W taki właśnie sposób czujemy się docenieni i spełniamy nasze marzenia i gusty.