Narzędzia

Narzędzia

Narzędzia

Każde narzędzie jest bardzo dobre, bo potrzebne ale trzeba też trochę precyzji, by określić jego zadanie. Precyzji, która zawiera się w odpowiedzi na bardzo proste ale dwuczłonowe pytanie: do czego? i dla kogo? ale znim odpowiemy na to pytanie przypomnijmy sobie podstawowe pojęcia co pozwoli nam na poprawną odpowiedź.

Narzędzie(a), to przedmiot(y) a także urządzenie(a) służące człowiekowi do bezpośredniego oddziaływania podczas pracy na przedmiot pracy. W procesie pracy podmiotem jest człowiek, a przedmiotem są narzędzia stanowiące wyposażenie człowieka do wykonania określonych czynności. Większość prostych narzędzi jest maszynami prostymi. Narzędzia pozwalają nam wykonać to, czego zwykły człowiek nie byłby w stanie wykonać tzw. „gołymi rękami” w przewidywalnym czasie, przez co ułatwia nam wykonanie tego, co sobie zaplanowaliśmy. Zależnie od wybranego kryterium rozróżnia się narzędzia (ich lista ze względu na jej otwarty charakter jest skrócona):

  • według przeznaczenia (uniwersalne, specjalistyczne);
  • według rodzaju napędu (ręczne, elektryczne);
  • według charakteru pracy do jakiej są używane (stolarskie, ślusarskie, ogrodnicze, lekarskie, elektryczne, itp.);
  • narzędzia pomiarowe.

Każda z tych kategorii jest ze sobą nierozerwalnie powiązana, bo przy każdej pracy potrzebujemy np. uniwersalnych ręcznych narzędzi stolarskich albo specjalistycznych elektrycznych narzędzi lekarskich. Nie możemy również zapomnieć, że dzisiejsza nauka to również narzędzie, które potrzebuje dodatkowych uzupełnień w postaci innych specjalistycznych narzędzi. Np. komputer to narzędzie pracy informatyka, który tworząc nowe programy tworzy narzędzie pracy dla logistyka. Jednym słowem „system naczyń połączonych”.

Narzędzia producent

Jednak dosyć tych dywagacji. Czas na odpowiedź na pytanie postawione na początku. Wersja pierwsza zakłada, że jesteśmy „przeciętnymi zjadaczami chleba” i szukamy narzędzi dla naszego domu, mieszkania. Te lokale mają swoje potrzeby adaptacyjno-remontowe, do tego przydomowy ogródek lub działka poza miejscem naszego zamieszkania. W tym przypadku należy wybrać  uniwersalny zestaw ślusarski uzupełniony elementami narzędzi ogrodniczych. Należą do nich młotki, śrubokręty (wkrętaki), kombinerki, szczypce, wiertła, a więc wiertarko-wkrętarka, ręczna szlifierka kątowa (tzw. kątówka) i wyposażenie do niej. Ogrodnicze to kosiarka, podkaszarka, nożyce do gałęzi, łopaty, grabie. I to chyba wszystko. Dzisiejsza oferta rynku jest przebogata, żebyśmy tylko nie dostali „oczopląsu”. Jeśli chcemy zaoszczędzić na czasie wystarczy odwiedzić wybrany supermarket i wracamy do domu. Jeśli mamy ulubione marki, producentów to musimy wygospodarować więcej czasu i odwiedzić profesjonalne, firmowe sklepy, choć supermarkety oferują towary różnych firm i tych mniej znanych i znanych. I w jednym i drugim przypadku musimy zwrócić uwagę na jakość prezentowanego towaru, bo od niej zależy długość eksploatacji wybranych narzędzi, a przecież nikt z nas nie chce co roku ponosić  koszty tej samej inwestycji.

Wersja druga zakłada, że jesteśmy profesjonalistami, zawodowcami i kupione przez nas narzędzia mają służyć nie tylko nam, ale również i naszym klientom. W tym przypadku nasz czas musi się przełożyć na zwrot naszych kosztów i przynieść wymierny zysk. Stąd nieodzowne będą odwiedziny w firmowych sklepach renomowanych marek. Bez względu na nasz fach musimy posiadać narzędzia uniwersalne, czyli krótko mówiąc do wszystkiego i te specjalistyczne, w zdecydowanie bogatszym asortymencie. W tym przypadku ze względu na koszty i naszą profesję powinniśmy napisać sobie tzw. biznesplan, w którym określimy nasze prywatne potrzeby (na drugim miejscu) i wymagania naszych klientów (pierwszorzędne). Kolejne sprawy to fachowe doradztwo, gwarancje i serwis, co gwarantują nam renomowane firmy.

Pozostaje tylko wyruszyć na zakupy. Warto też pamiętać o starym przysłowiu: „dobry zwyczaj, nie pożyczaj”, nie tylko żony ale też i narzędzi!