Jak oświetlić dobrze schody?

Jak oświetlić dobrze schody?

Jak oświetlić dobrze schody?

Projektowanie wnętrza własnego domu czy mieszkania to najbardziej podniecający, twórczy element aktywności nowych właścicieli. Jest wypadkową ich wspólnych marzeń, dążeń, gustów i co ważne możliwości finansowych. Na wszystko jest rada jakim jest myślenie pozytywne, racjonalne, estetyczne i ekonomiczne. Zatem – jak oświetlić dobrze schody?

Rola i znaczenie schodów w domu.

Ważnym elementem wnętrza domu są schody. Pełnią one nie tylko funkcję użytkową, ale również posiadają bardzo ważne znaczenie dekoracyjne. Ważne jest więc ich dobre, a raczej bardzo dobre dopasowanie do pozostałych elementów mieszkania, a co za tym idzie zadbanie o to, aby były one odpowiednio skonstruowane pod względem warunków eksploatacyjnych, a co najważniejsze bezpieczeństwa użytkowników. Pojawia się zatem konieczność dobrego oświetlenia schodów, które zapewni poczucie komfortu i estetyki z ich korzystania. Tak więc zastanawiamy się jak oświetlić dobrze schody?

Oświetlenie schodów elementem aranżacji wnętrz.

Odpowiednia aranżacja wnętrza to ważny element oceny mieszkania ze strony gości jak i jego mieszkańców ale również zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom lokalu. Zdecydowana większość pomieszczeń domowych podczas dnia oświetlana jest naturalnym światłem. Posadowienie schodów, ze względu na ich charakter i spełnianą funkcję najczęściej uniemożliwia korzystanie ze światła dziennego. Istotnym jest więc, żeby były one odpowiednio oświetlone i w ten sposób zapewniały bezpieczeństwo poruszania się nie tylko w nocy ale również w dzień. Tak więc zadaniem oświetlenia schodów, oprócz standardów bezpieczeństwa jest nie tylko dodanie uroku mieszkaniu, lecz również zbudowanie takiego nastroju, jaki zamierzamy osiągnąć. Zachowanie tych zasad powoduje, że oświetlenie schodowe może być różnorakiego typu ze względu na rozmaitość zastosowanych barw, ich natężenia i siły światła.

Rodzaje schodów.

Najbardziej podstawowy podział schodów wyodrębnia, co logiczne, schody wewnętrzne i zewnętrzne. Różnią się one lokalizacją i zastosowanym materiałem do ich wykonania. Jest wiele rodzajów schodów wewnętrznych, jak schody dywanowe, policzkowe, grzebieniowe, bolcowe, na beton. Ta klasyfikacja opiera się na metodzie ich mocowania. Najważniejszy jest jednak materiał z jakiego są wykonane. Podstawowym jest drewno, rzadziej metal a sporadycznie tworzywa sztuczne. Jednak każde wymagają odpowiedniego oświetlenia.

Funkcje schodów a oświetlenie.

Dzisiaj stosowane rodzaje oświetlenia schodów to: LED, lampowe-żyrandole (żarówki), halogeny.
Schody wewnętrzne pełnią różne funkcje. Jedne prowadzą na piętro, inne do piwnicy (dzisiaj to już rzadkość), częściej do garażu lub łączą dwa poziomy jednego pomieszczenia. Jednak odpowiednia ich widoczność gwarantuje bezpieczeństwo poruszanie się po nich. Dzisiaj najczęściej stosowane miejsca montażu źródła światła to, w zależności od upodobań, stopnie schodów, pod stopniami, w ścianie wzdłuż schodów, strop nad schodami. Różni producenci oferują w bardzo szerokim zakresie cenowym, wzornictwie i kolorystyce różnego rodzaju wersje oświetlenia. Coraz rzadziej stosuje się lampowe źródła oświetlenia, jak żyrandole, kinkiety mocowane na stropie i ścianach. Częściej używa się halogenów, natomiast prym wiedzie oświetlenie typu LED. Przemawia za tym przede wszystkim oszczędność energii i funkcjonalność, tzn, mała wadliwość.

Przygotowanie oświetlenia i sterowanie oświetleniem.

Podstawową czynnością poprzedzającą montaż jakiegokolwiek oświetlenia jest rozprowadzenie przewodu zasilającego do punktów montażowych źródła światła. Natomiast odpowiedzialność za źródło światła spoczywa na sterowniku. Do ich podstawowej funkcji należy, podobnie jak w przypadku tradycyjnych automatów schodowych, włączanie światła na określony czas. Obecnie jednak różnorakość sterowania oświetleniem jest o wiele bardziej urozmaicona, efektywna i jednocześnie efektowna. Dlatego dzisiaj używa się nazwy „inteligentne sterowniki”. W zależności od producenta posiadają one od jednego do kilku programów umożliwiających delikatne, stopniowe osiąganie pełnej jasności jak i gaszenia, zapalania się (gaszenia) skokowo lampa po lampie, efekt fali świetlnej. Posiadają również opcję ostrzeżenia umożliwiającą utrzymanie światła w razie potrzeby. Tradycyjne automaty schodowe montowana są na początku i końcu schodów i aktywowane ręcznie. Obecnie inteligentne sterowniki mogą być sterowane ręcznie przy użyciu przycisku lub przez czujniki ruchu, zmierzchu, a także wbudowany zegar astronomiczny. O stopniu zaawansowania technicznego sterownika decyduje producent i nasze wymagania.

Jak oświetlić dobrze schody zewnętrzne?

Ważnym elementem naszych domów są schody zewnętrzne. Jak oświetlić dobrze schody? W ich przypadku głównym zadaniem ich oświetlenia jest bezpieczeństwo a na drugim miejscu są dopiero walory estetyczne. Najczęściej stosowane materiały do ich wykonania to beton obudowany płytkami ceramicznymi odpornymi na warunki zewnętrzne z odpowiednia klasą ścieralności i antypoślizgowe, oraz granit. W tym przypadku najbardziej estetycznym jest powiązanie lampy wiszącej nad drzwiami wejściowymi z kinkietem (kinkietami) i systemem LED wbudowanym w schody. Wszystko sterowane przez czujnik ruchu, zmierzchu, fotokomórkę.
Wszystkie przedstawione tu propozycje i uwagi obligują nas do korzystania z energooszczędnych źródeł światła, tak wewnątrz jak i na zewnątrz.