Monitoring do domu

Monitoring do domu

Monitoring do domu

Czy w XXI wieku można żyć bez monitoringu? Chyba nie. Zresztą przewidziano to już wcześniej, a sami sobie na to zapracowaliśmy. Wiedzieć wszystko o wszystkich ale nic o nas samych. Taka jest chyba idea monitoringu. Upraszczając dosłownie jest to maksymalna, na nasze możliwości, obserwacja wszystkich i wszystkiego. Umożliwia  rejestrację osób i wydarzeń za pomocą kamer jak również innych urządzeń rejestrujących i przetwarzających obraz.

Niestety dzisiejsza rzeczywistość to eskalacja różnego rodzaju zagrożeń. Raczej każdy z nas był, jest lub będzie obserwatorem biernym (media) lub czynnym (świadek wydarzenia, uczestnik) sytuacji będących zagrożeniem dla innych osób lub nas samych. Dlatego nikogo już nie dziwi występowanie w naszym otoczeniu różnego  rodzaju systemów, które zostały stworzone przede wszystkim z myślą o ludzkim (naszym) bezpieczeństwie. Są one wykorzystywane i służą do zabezpieczeń różnego rodzaju środków transportu publicznego, placówek administracyjnych, szpitali, szkół, sklepów, przedsiębiorstw, firm.

Obawa przed zagrożeniem sprawia, że system typu monitoring do domu są coraz bardziej popularne wśród użytkowników indywidualnych celem zabezpieczenia swoich nieruchomości (domy, mieszkania) i ruchomości (samochody).

Monitoring do domu - Producent

Monitoring do domu i jego standardy.

Monitoring to sieć  kamer rejestrujących obraz  nadzorowanego obszaru, który następnie zostaje przekazywany do rejestratora. Obecnie do monitoringu najczęściej wykorzystuje są cyfrowe systemy sieciowe IP, które mimo większych nakładów finansowych są bardziej efektywne niż wcześniejsze rozwiązania analogowe, które zresztą funkcjonują do dzisiaj. W zasadzie nazwa system analogowy jest dość potoczna, ponieważ  jedynym elementem analogowym jest kabel, a pozostałe podzespoły są cyfrowe (kamery, rejestrator) . Tak więc  dzisiejszy monitoring analogowy  można określić jako analogowo-cyfrowy. Natomiast połączenie systemu analogowego z cyfrowym nosi nazwę systemu hybrydowego i w bardzo wielu przypadkach jest najbardziej skutecznym i jedynym rozwiązaniem. Bardzo wiele firm oferuje takie zestawy. Ta kompilacja to redukcja wad tych systemów stosowanych oddzielnie. System analogowy mimo, że korzysta z urządzeń cyfrowych jest mniej skomplikowany niż tylko cyfrowy, łatwiejszy w obsłudze, diagnozowaniu awarii, naprawie i tańszy. System cyfrowy zapewnia zdecydowanie lepszą jakość obrazu, zdecydowanie więcej opcji działania i możliwości dozorowania. Obecne systemy monitoringowe funkcjonują w ramach sieci komputerowej wykorzystując jej zasilanie i możliwości sterownicze. Poziom i rozwój współczesnej technologii sprawia, że systemy monitoringu wizyjnego cechuje dokładność i duża precyzja działania. Jest to efekt dużej konkurencji wśród firm specjalizujących się w monitoringu zewnętrznym i wewnętrznym nieruchomości. Efektem tego jest duża liczba proponowanych rozwiązań systemów, ich wysoka jakość i coraz bardziej przystępna cena. Oferowane systemy posiadają kamery generujące obraz w klasie Full HD 1080p. Posiadają również promienniki IR, które pozwalają prowadzić obserwację również w ciemności nawet na odległość do 20 m. W wielu przypadkach można również spotkać różne funkcje cyfrowe zwiększające wydajność zapisanego obrazu, takie jak: cyfrowa redukcja szumów, detekcja ruchu, duży zakres dynamiki, maski prywatności, możliwość łączenia z różnymi czujnikami jak czujnikiem zalania mieszkania, czujnikiem stanu drzwi itp. Oferowane rejestratory kompresują i archiwizują dane w różnych trybach (ręczne, wykrycia ruchu, harmonogramu). Dysponują kilkoma wejściami (do kamer) i wyjściami video (do monitorów).

Monitorowanie domu przez telefon komórkowy.

Być może będzie to najtańsza alternatywa dla profesjonalnego systemu kamer. Dzięki sieciom telefonii komórkowej monitoring w domu staje się monitoringiem wizyjnym, czyli telewizją dozorową, która różni się od zwykłej telewizji tylko tym, że obraz z kamer monitoringu jest przesyłany do i odbierany w centrum odbiorczym (telefonie komórkowym). W ten sposób system monitoringu pozwala nam kontrolować sytuację na odległość. Wiąże się to nie tylko z kontrolą stanu bezpieczeństwa naszej posiadłości ale możliwością obserwacji zachowań naszych dzieci, pracowników, zwierząt domowych i natychmiastowej reakcji. Jednak w tych przypadkach należy być bardzo ostrożnym ze względu na funkcjonujące przepisy prawne. Ten sposób monitorowania umożliwiają kompaktowe  kamery podobne do zwykłych kamerek internetowych i umożliwiają oglądanie obrazu wnętrza naszego domu na ekranie smartfona. Niektóre kamery posiadają funkcję zdalnego obracania,  panoramiczny widok 180° lub 360°. Umożliwia to dokładną obserwację domu bez zakupu kilku kamer. Te kamery dzięki czujnikowi detekcji ruchu i możliwości komunikacji z telefonem komórkowym przesyłają powiadomienia gdy tylko wykryją ruch. Ta opcja ma też swoje wady albowiem domowe gryzonie nie śpią. W ofercie są również kamery z sygnalizatorem optyczno-akustycznym typu Husky Air. Paradoksalnie jego zadaniem jest uświadomienie intruza, że został namierzony i obserwowany. Jego reakcja wydaje się być jedyna z możliwych, a mianowicie – ucieczka.

Zewnętrzny monitoring do domu.

Zewnętrzny monitoring domu opiera się na oświetleniu nadzorowanych miejsc i doborze kamer rejestrujących. Logicznym jest połączenie systemu monitorowania wewnętrznego z zewnętrznym i utworzenia jednego centrum rejestracji i przekazu danych (monitoring z wykorzystaniem smartfonu). W ofertach proponowanych przez różne firmy są kamery monochromatyczne (dla miejsc zaciemnionych), kolorowe (dla miejsc jasnych) lub uniwersalne mogące przełączać się na tryb działania w dzień i w nocy. Odpowiedni dobór kamery pozwoli wychwycić więcej szczegółów w przypadku włamania. Zalecane jest wybieranie kamer z tzw. doświetleniem tj. diodami emitującymi światło podczerwone niewidoczne w dzień, a bardzo przydatne w nocy. Kamera zewnętrzna powinna, a raczej musi mieć wodoszczelną obudowę. Najbardziej polecaną i najczęściej stosowaną techniką połączenia kamer zewnętrznych z rejestratorem i całym systemem monitoringu jest Wi-Fi. Podłączając i konfigurując kamerę w systemie tworzymy automatycznie nowy adres internetowy, dzięki któremu, gdy z niego skorzystamy będziemy mogli łączyć się z kamerą zdalnie obserwując  obraz, który ona rejestruje i ewentualnie odpowiednio reagować. Oferta kamer jest tak bogata, że obejmuje również modele obrotowe.

Monitoring do domu – prywatny a prawo.

Temat dla wielu wydaje się być błahym, a jednak jest ważny. Po co z ewentualnie pokrzywdzonego stać się oskarżonym. O ile monitoring wewnętrzny nie stanowi większego problemu, choć czasami jednak tak (RODO, wizerunek osoby – czasami warto dać sobie spokój z publikacją na portalach społecznościowych zdjęć i filmików z prywatnych imprez), o tyle w ostatnim czasie bardzo często pojawia się termin i związane z nim zagadnienie prywatnego monitoringu, zainstalowanego prywatnie przez osoby fizyczne, właściciela posesji. Zdarza się bowiem, że prywatny monitoring zewnętrzny obejmuje i rejestruje nie tylko teren własnej posesji, lecz częściowo również  publiczny. I tu pojawiają się wątpliwości  tak w obszarze prawa cywilnego jak i karnego. W tym wymiarze największym problemem jest brak jasnych i czytelnych regulacji w polskim prawie. Istniejące przepisy są fragmentaryczne co tylko utrudnia jednoznaczną, jasną ocenę i interpretację tego zjawiska. Z tym problemem musimy sobie jednak radzić sami.