Wybór Odpowiedniego Okna: Klucz do Elegancji

Wybór Odpowiedniego Okna: Klucz do Elegancji

Okna

Okno to nasz wizjer na świat, ale co nam z wizjera, który nie tylko, że nic nie pokazuje ale zaciemnia obraz i nosi w sobie niebezpieczeństwo. Prawdziwe okno musi być połączeniem elegancji, estetyki, nowoczesnych technologii i przede wszystkim zapewnić odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Te cechy okna buduje jego profil, materiał z którego jest wykonany, rozwiązania technologiczne i sama szyba (szyby). Okna, jak również drzwi są niezbędnym elementem każdego mieszkania czy domu. Patrząc na mieszkanie najpierw oceniamy drzwi przez które przechodzimy, jak i okna na które i przez które patrzymy. Dzisiejsze okna to nie tylko szyba i rama (profil) ale to cała funkcjonalna konstrukcja o wielu walorach mechanicznych i dekoracyjnych.

Na początek materiały z jakich są wykonane ramy. Należą do nich PVC (tzw. plastykowe) ), drzewo, kompozyt poliestrowo-szklany (tzw. fiberglass) i aluminium. W przypadku aluminium mogą to być kompozycje z drzewem, gdzie metal chroni od zewnątrz drewnianą konstrukcję okna. Wszystkie są ogólnodostępne, w porównywalnych cenach i mają zbliżone parametry. Należą do nich izolacja termiczna domu, mieszkania oraz trwałość i stabilność (procent odkształcania się pod wpływem wilgoci i temperatury).

OKNA PRODUCENT POZNAŃ

Okna plastikowe

Okna plastikowe wykonane są z twardego i bardzo trwałego PVC. Charakteryzuje je budowa komorowa, której cechą jest to, że im komór jest więcej tym izolacja termiczna ramy okiennej jest większa, co zapobiega ucieczce ciepła z mieszkania. Standardem w ofercie handlowej są już okna PVC 5-cio czy 6-ciokomorowe. Bogata kolorystyka, dostępna cena (np. w porównaniu z oknami drewnianymi) i łatwość konserwacji to kolejne zalety. Minusem jest mniejsza stabilność od pozostałych modeli i odczucie zimna w dotyku, którego przyczyną jest metalowa wkładka będąca wzmocnieniem i mechanizmem okna.

Okna drewniane

Okna drewniane wykonane są przeważnie z klejonej tarcicy odpowiednio: sosnowej, świerkowej, dębowej lub z drewna egzotycznego. Charakteryzują się trwałością i stabilnością. Ich niewątpliwą zaletą są walory estetyczne, poza tym zapewniają one przytulny klimat w domu, nadając mu ciepły, rodzinny charakter. Funkcję zabezpieczenia zapewniają ochronne warstwy lakieru i farby, które zawsze pozostawiają widoczny rysunek słojów. W modzie dostępne są również okna dwukolorowe, inna faktura od strony zewnętrznej, a inna od wewnętrznej. Ważny jest rodzaj drewna, z jakiego wykonane są ramy. Profile z drewna miękkiego są cieplejsze niż z drewna twardego i zapewniają lepszą izolację termiczną. Ich wadą jest wymóg częstszej konserwacji (± co 5 lat), łączy się to z wymianą warstw farby i lakieru.

Okna z kompozytu

Okna z kompozytu (fiberglassu) są wykonane z materiału bardzo trwałego i wytrzymałego. Takie ramy są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję, ale bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Poza tym nie ulegają odkształceniom. Ich wytrzymałość mechaniczna jest tak wysoka, że wykonane z kompozytu ramy okienne nie wymagają dodatkowych wzmocnień z kształtowników stalowych lub aluminiowych. Sprzyja to wykonaniu cienkich i smukłych profili o dużej powierzchni oszklenia co daje więcej światła w pomieszczeniu. Są cieplejsze niż ramy plastikowe, drewniane czy  aluminiowe. Takie okna z kompozytu poliestrowo-szklanego można zamówić w dowolnym kolorze, jak również w wersji dwukolorowej (inne wnętrze i zewnętrze). Ich wadą jest… mała popularność w Polsce.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe są wykonane z metalu, który jest materiałem bardzo plastycznym, co umożliwia tworzenie dowolnych kształtów ram okiennych zapewniających dużą powierzchnię przeszkleń w wąskich ramach i tym samym dużą powierzchnię szyby zapewniającą maksymalny dostęp światła do pomieszczeń. Profile są wytrzymałe, sztywne i nie ulegają deformacji pod wpływem wysokiej temperatury. Ich kolejnym plusem jest lekkość i odporność na korozję. Można z nich budować konstrukcje złożone z dwóch lub trzech komór powstałych w wyniku połączenia aluminiowych kształtowników, między którymi umieszcza się wkładki termiczne z tworzywa sztucznego z zastosowaniem aerożelu co zapobiega traceniu ciepła w domu. W przypadku wykorzystania tej metody do okien aluminiowo-drewnianych ilość zachowanego ciepła jest większa. Zapewnia to energooszczędność mieszkań, są bardzo trwałe i nie wymagają prawie żadnej konserwacji. W zależności od wymagań Klienta mogą być anodowane, lakierowane na dowolny kolor a profile mogą być błyszczące, matowe, metalizowane lub nawet imitować kolor i fakturę drewna.

Ostatnim ale równie ważnym elementem naszego wyboru są wymagania użytkowe. Gdzie będą montowane, sposób otwierania. Mają być jedno czy dwu- lub więcej skrzydłowe. Na którą stronę mają się otwierać (lewą? prawą?). Mają być rozwierne czy rozwierno-uchylne, albo jedno skrzydło TAK a drugie TAK. Mają być małe (np. piwnica, garaż) czy duże (pomieszczenia mieszkalne). Tradycyjne czy nowoczesne, a może „fikuśne” na życzenie Klienta?

Bez większego problemu. Wybór należy do Ciebie. „Nic nie robić, leniuchować i z tym oknem sobie żyć”.