Pierwszy raz malujesz mieszkanie?

Pierwszy raz malujesz mieszkanie?

Pierwszy raz malujesz mieszkanie

Mała wielka zmiana w domu czy mieszkaniu nie musi wiązać się wcale z praco- i czasochłonnymi przedsięwzięciami, którym nie jest w stanie sprostać każdy. Czasem wystarczy pomysł na odświeżenie wnętrza mieszkalnego, by uzyskać niejednokrotnie wprost oszałamiający efekt. A żeby z sukcesem pomalować mieszkanie, również nie trzeba wiedzy z kosmosu. Co warto wiedzieć, przystępując do tego wyzwania po raz pierwszy? Kilka cennych wskazówek prezentujemy poniżej.

Farby producent

Kolor warto wypróbować

We współczesnych czasach mamy do wyboru pełną i wyjątkowo zróżnicowaną paletę kolorów. Nasz ostateczny wybór paść powinien na tę barwę, którą oprócz dokładnego obejrzenia we wzorniku, wypróbujemy także na większej powierzchni. A to jest możliwe dzięki testerom kolorów o pojemności 50 ml, które pozwalają na pomalowanie metra kwadratowego powierzchni. I tu ostateczna barwa prezentuje się znacznie wyraźniej. Wybór tego sposobu pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek w efekcie końcowym. Z pewnością warto!

Narzędziowe zaplecze obowiązkowe

Odpowiednio dobrane narzędzia malarskie to absolutna podstawa późniejszego zadowolenia z efektów malarskich. Aby można było mówić o pełnym sukcesie w tej dziedzinie, warto wiedzieć, że do malowania sufitów i dużych powierzchni ściennych najlepiej sprawdzą się popularne wałki – szczególnie te z przedłużką. Te z krótkim włosiem pozwolą na bezproblemowe uzyskanie gładkiej i eleganckiej powierzchni ściennej.
Jeśli zaś w naszym mieszkaniu królują raczej tynki dekoracyjne, powinniśmy wybrać raczej wałki z długim włosiem. Wszystko po to, by uzyskać pożądaną, chropowatą strukturę naścienną. A z pomocą czego pomalować niewielkie powierzchnie, w tym futryny? Tu z pewnością warto zdecydować się na zakup uniwersalnych pędzli malarskich z włosiem mieszanym lub mini wałków.

O czym pamiętać przed malowaniem?

A gdy farba została już zakupiona, odpowiednie narzędzia malarskie skompletowane, a nas rozpiera zapał do pracy… warto go odrobinę przystopować i zabrać się za dokładnie oczyszczenie ścian. I mowa tu nie tylko o ich odtłuszczeniu czy odpyleniu, ale również i wyszpachlowaniu oraz wyrównaniu wszelkich nierówności za pomocą gładzi. Lepszą przyczepność nowej warstwy farby z pewnością zagwarantuje zmatowienie ścian przy wykorzystaniu papieru ściernego.
Dodatkowo przed malowaniem należy odpowiednio zabezpieczyć podłogi, gniazdka i wszelkie wystające ze ściany części czy meble. Tu doskonale sprawdzi się wykorzystanie folii malarskiej czy kartonów, a do zabezpieczenia cokołów czy listew poleca się zakup specjalnej taśmy malarskiej.

Malowania nadszedł czas

Zanim rozpoczniemy przyjemny proces malowania, pamiętajmy o właściwym zagruntowaniu ściany. Zabieg ten zwiększa przyczepność nowej farby oraz sprawia, że całkowita powierzchnia ściany zostaje zgrabnie ujednolicona. Pamiętajmy też, że myśląc o pomalowaniu całego pomieszczenia mieszkalnego, swoje prace malarskie rozpocząć powinniśmy nie od samych ścian, a obowiązkowo – od sufitu. Z myślą o sufitach polecane są zwłaszcza farby maksymalnie matowe i nieodbijające światła. A żeby sama farba rozprowadzała się na ścianach bez problemów – należy ją najpierw wyjątkowo starannie wymieszać.

Ile warstw farby nałożyć?

Przyjęło się, że podczas malowania sufitu najlepiej pokryć całą jego powierzchnię dwiema warstwami farby. W przypadku wystąpienia kolorów trudno kryjących, konieczne okazać się może nawet położenie i trzeciej warstwy. To wszystko jednak warto zweryfikować na przykładzie własnej pracy i efektów wizualnych, które pojawią się po pokryciu sufitu dwiema warstwami materiału malarskiego.
Przy malowaniu ścian obowiązuje ta sama zasada. Tu jednak warto podkreślić, by kolejne warstwy farby kłaść nie częściej, niż w odstępie 4 – 6 godzin. A więcej szczegółów o czasie schnięcia znaleźć można na opakowaniach z konkretnym rodzajem farby.

Gdy czas na fajrant

Po udanym malowaniu nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z efektów końcowych i… organizować przyjęcie dla znajomych i rodziny. Bo jest z czego się cieszyć, a każdy pretekst do udanej zabawy jest dobry!