Kominki: Elegancja, Efektywność i Ekologia

Kominki: Elegancja, Efektywność i Ekologia

Kominki

Ujmując rzecz prozaicznie, kominek, w zależności od decyzji inwestora jest centralnym elementem systemu grzewczego mieszkania, domu i jego ozdobą. Skuteczność kominków polega na projekcie urządzenia, maksymalnej kumulacji ciepła i jego promieniowaniem, dalej  wyglądzie, miejscu posadowienia, materiałów użytych do jego wykonania i jakości pracy. Wymienione elementy tworzą całość ale urządzenie grzewcze jakim jest kominek przede wszystkim musi być efektywne i efektowne. Takie są prawidła technologii, ekonomii i estetyki. Ważnym elementem jest również temat ekologii. Źle dobrane lub sezonowane drzewo narusza ekosystem. Każda osoba decydująca się na postawienie kominka kieruje się również opłacalnością inwestycji, bo po co komu kominek, który kosztuje, a nic nie daje.

Kominki Producent

Wkłady kominkowe

Duszą i sercem każdego kominka jest wkład kominkowy, czyli zamknięte palenisko wyposażone, lub nie w przeszklone drzwiczki oraz wylot spalin. Wykonany jest z materiałów wytrzymałych na wysoką temperaturę i dobrze absorbujących ciepło. Miejsce, w którym podpalając drewno rozpala się ogień, który wytwarza ciepło potrzebne do ogrzania pomieszczenia. Konstrukcja wkładu musi być ekonomiczna i efektywna, by w ten sposób spełniać nasze oczekiwania poczynając od zalet wizualnych do bezpieczeństwa włącznie. Ponieważ nabycie wkładu kominkowego, jego montaż i dalsza eksploatacja jest inwestycją na długie lata należy dołożyć wszelkich starań, by podjąć dobrą decyzję. Poszukując wkładu kominkowego, który zaspokoi nasze oczekiwania należy zwrócić uwagę na jego rodzaj, specyfikę wkładu, moc grzewczą, która przekłada się na kubaturę ogrzewanego pomieszczenia lub domu, cenę oraz zalety estetyczne zgodne z naszym projektem wnętrza. Tak więc możemy wyróżnić: wkłady tradycyjne, wkłady z płaszczem wodnym, nadmuchem, wkłady gazowe i kasety kominkowe. Wkłady tradycyjne cechuje wielość modeli, bardzo duża popularność wśród kupujących, możliwość dopasowania do projektów nowoczesnych oraz aranżacji pomieszczeń tradycyjnych. W większości służą do dekoracji i ogrzewania średnich (ok. 100 m2) powierzchni użytkowych. Wkłady z płaszczem wodnym zaczynają się cieszyć rosnącą popularnością. Są nie tylko ozdobą wnętrza, ale również praktycznym urządzeniem ogrzewającym kilka pomieszczeń. Zapewnia to instalacja obiegu wody, która szybko się nagrzewa i oddaje energię cieplną wprost do wężownicy. W ten sposób ogrzewana jest woda zasilającą cały układ centralnego ogrzewania, który ogrzewa pomieszczenia i służy do nagrzania wody użytkowej. Nadmuch to połączenie kominka z silnikiem i wymuszeniu obiegu ciepłego powietrza w mieszkaniu. Kasety kominkowe są prostym rozwiązaniem uzupełniającym, renowującym wkład tradycyjny. Możemy ją umieścić bezpośrednio we wnętrzu tradycyjnego wkładu, bez konieczności jakichkolwiek przeróbek. To rozwiązanie jest najlepsze w przypadku modernizacji starego kominka oraz w sytuacji, gdy demontaż dotychczasowego wkładu byłby zbyt kosztowny. Należy wiedzieć, że kaseta kominkowa jest bardzo efektywnym rozwiązaniem. Jej walory podkreśla zamontowany dodatkowy wymiennik ciepła, ulokowany bezpośrednio nad paleniskiem.

Materiały w kominkach

Korpusy wkładu kominkowego muszą cechować bardzo dobre parametry techniczne, tj. odporność na bardzo wysokie temperatury, ale również posiadanie odpowiednio wysokiego współczynnika ciepła. Najlepsze są dwupłaszczowe. Płaszcz zewnętrzny spełnia rolę obudowy i przeważnie jest wykonany ze stalowej konstrukcji o bardzo wysokiej szczelności. Palenisko jest wykonane ze zwykłego żeliwa.

Na co zwrócić uwagę wybierając kominek?

Ważnym parametrem jest moc kominka, od której zależy jakie i ile pomieszczeń mogą być ogrzewane. Orientacyjne zapotrzebowanie na ciepło w odpowiednio izolowanych i standardowych budynkach wynosi ok.  0,08 kW/m². Jednak należy się liczyć, że ze względu na jakość ocieplenia wartość energetyczna wzrasta nawet do 0,14 kW/m². W ten sposób wiemy jaką moc grzewczą musi posiadać kominek, żeby spełniał nasze zapotrzebowanie. Każdy producent, sprzedawca podaje takie dane.

Obudowa kominka musi spełnić dwa zadani: estetyczne, bo ma zdobić i funkcjonalne, bo ma ogrzać pomieszczenia. Racjonalnym wydaje się być stosowanie płyt szamotowych odpowiedniego typu, które są najlepszym obecnie konstrukcyjnym materiałem żaroodpornym, służącym do wykonania kominka grzewczego z ciepłymi ścianami, tzw. kominki ciepłe. Charakteryzują się one bardzo dobrą akumulacją i przewodnictwem ciepła i prostotą montażu. Popularnym materiałem wykończeniowym kominka jest kamień naturalny: marmur, piaskowiec czy granit oraz cegła klinkierowa.

Warto również wiedzieć, że markowi producenci udzielają długoterminowej gwarancji na kominki. Standardowo to 10 lat. Długość gwarancji wynika z faktu, że na ten okres działania są one ubezpieczone. W przypadku jakichkolwiek usterek należy skorzystać z tej opcji, a nie bawić się w samowolkę. Oczywiście chodzi o usterki powstałe nie z winy użytkownika.