Jak dobrać materac?

Jak dobrać materac?

Jak dobrać materac?

Choć przyjęło się mówić, że jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, to można byłoby również stwierdzić, że o komforcie twojego odpoczynku nic nie zdecyduje tak, jak wybór odpowiedniego materaca. Jeśli jednak na rynku do wyboru jest co najmniej kilka propozycji produktowych, skąd można wiedzieć na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przed zakupem materaca trzeba więc poznać nasze rady – a te znaleźć można już poniżej.

Podstawą jest twardość

Choć z czasów dzieciństwa pamiętamy skakanie na łóżkach i kojarzy nam się nam ono raczej z miękkością materaca, przy jego wyborze musimy odłożyć miłe wspomnienia na bok. Twardość materaca decyduje bowiem o jego jakości i przeznaczeniu. Ale uwaga – materac nie może być ani zbyt miękki, ani też za twardy. Jak więc najlepiej dobrać jego parametry?
Dobry materac to taki, który maksymalnie odciąża kręgosłup oraz pozwala na jego komfortowe ułożenie: w pozycji na wznak przybierać ma formę lekkiego wygięcia w kształcie litery „S”, z kolei w pozycji na boku, przypominać ma raczej linię prostą.

Dopasowany do ciała

Materac właściwie dopasowany do kształtu ciała ludzkiego pozwalać będzie na stworzenie maksymalnie komfortowych warunków wypoczynku. W wielu sklepach stacjonarnych zadbano o stworzenie przestrzeni typowo testowej, w której można położyć się na materacu i na własnej skórze wypróbować jego twardość. Warto przeprowadzić też test jakościowy i sprawdzić, czy nasza otwarta dłoń zmieści się między materacem a nami w pozycji na wznak, na odcinku lędźwiowym. Jeśli tak się stanie bez najmniejszego oporu – materac jest zbyt twardy. Jeśli lekki opór wystąpi – wówczas będzie to odznaką odpowiednio dobranego materaca pod względem twardości.

Wypełnienie ma znaczenie

Wybór materaca nie musi być wcale taki oczywisty i prosty – szczególnie, gdy zdamy sobie sprawę z tego, jak wiele rodzajów wypełnień znajdziemy dziś na rynku materacy. Warto jednak wiedzieć, jakie są korzyści płynące z konkretnego wyboru. Tym samym wyróżnić można następujące materace:

  • kieszonkowy – świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, a im więcej kieszeniowych sprężyn w takim materacu, tym większy staje się komfort jego użytkowania; materac jest bardzo cichy, pozwala na dość mocne zagłębienie się w jego wnętrzu podczas siadania oraz ma dość ograniczone możliwości dokonywania obrotów ciała, pozostaje jednak maksymalnie wygodny w pozycji leżącej
  • lateksowy – jest gwarantem wysokiego komfortu snu i higieny, świetnie dopasowuje się do kształtu ludzkiego ciała, a dzięki systemowi wewnętrznych otworów, możliwa jest nieustanna wentylacja wewnętrzna; materac ten odznacza się dużymi właściwościami antyalergicznymi i antygrzybicznymi
  • piankowy – taki materac stworzony został w oparciu o wykorzystanie pianki poliuretanowej – zarówno termoelastycznej, jak i wysokoelastycznej; szczególnie drugi rodzaj pianki decyduje o wysokiej elastyczności i długiej żywotności takiego materaca
  • bonnellowy – wyjątkowo odporny na duże obciążenia (powyżej 80 kg), charakteryzujący się wysoką elastycznością powierzchniową oraz maksymalnie wytrzymały; polecany szczególnie osobom śpiącym w pojedynkę

Stelaż równie ważny

A żeby można było mówić o świetnym wyborze materaca, warto zadbać również o zapewnienie dostępu do równie przetestowanego stelaża. Niech więc ostateczny zakup materaca będzie maksymalnie dopasowany do stelaża łóżka lub kupowany w duecie ze stelażem. Zapewnienie odpowiednich warunków wentylacyjnych sprawi, że materac posłuży nam dłużej i z większym sukcesem. Jak pokazują badania, dobry stelaż to już 25% udanego, maksymalnie komfortowego wypoczynku łóżkowego. To po prostu warto zapamiętać i… zastosować we własnej sypialni.