Drzwi – jednakowe czy niekoniecznie?

Drzwi – jednakowe czy niekoniecznie?

Drzwi – jednakowe czy niekoniecznie?

Bez drzwi wewnętrznych żadne mieszkanie czy dom nie będzie prezentować się wyjątkowo efektownie i z klasą. Wykańczając i aranżując wnętrze mieszkalne nie warto więc zapominać o tym, by z pomysłem dobrać drzwi do konkretnych pomieszczeń. Czy jednak muszą być one jednakowe? Niekoniecznie. Wystarczy poznać kilka cennych wskazówek udzielanych przez uznanych architektów.

Klasyka zawsze w modzie

Inwestorom, którzy najbardziej cenią tradycyjne wnętrza, z pewnością warto polecić zakup drewnianych drzwi wewnętrznych o stonowanej kolorystyce i elementach dekoracyjnych. Drzwi mogą być nie tylko pełne, ale i przeszklone, jak również wyposażone nie tylko w klasyczną, ale i zdobną klamkę. Drzwi o jednolitym kolorze i strukturze doskonale wkomponują się we wnętrze mieszkalne w którym dominuje drewno i takie same elementy wykończenia. Tego rodzaju drzwi bowiem dopełnią swoją klasą eleganckie wnętrze mieszkalne.

Drzwi - jednakowe czy niekoniecznie

Podobne, ale jednak inne

Wśród inwestorów znajdziemy z pewnością i takich, którzy nie chcą jednakowych drzwi w całym domu. Co powinni wiedzieć, dokonując wyboru konkretnych modeli? Kierować się powinni przede wszystkim dbałością o zachowanie pewnej harmonii. Drzwi wewnętrzne mają być bowiem takiej samej wysokości, najlepiej również, by odznaczały się podobnym stylem i elementami wykończenia. Co ważne – elementem łączącym różne rodzaje drzwi może być chociażby bogato rzeźbiona, dekoracyjna klamka czy materiał, z którego zostały wykonane drzwi. Jeśli montujemy w jednym pomieszczeniu drewniane, zadbajmy, by drewno zagościło też w wejściu do innych wnętrz. W przeciwnym wypadku bowiem w mieszkaniu zapanuje stylistyczny chaos.

Różne odcienie, jeden sukces

W nowoczesnym mieszkaniu czy domu, utrzymanym w stylu minimalistycznym, z pewnością pobawić się można w swoistą żonglerkę odcieniami drzwi. Ich kolor powinno się obowiązkowo dopasowywać do barwy podłogi, stolarki okiennej lub koloru dominującego na ścianach. Zasada ta jest absolutnie bezsprzeczna i ponadczasowa, sprawdzająca się dodatkowo w każdym rodzaju z wnętrz – niezależnie od przeważających elementów stylu, w jakim dane wnętrze zostało zaaranżowane.
Wybierając drzwi o różnorodnych odcieniach warto zadbać o to, by łączył je choć jeden wspólny element. Jaki? Niech będzie nim barwa odcienia – zimna lub ciepła – do wyboru.

Miejsce na drzwi specjalne

W każdym wnętrzu mieszkalnym z powodzeniem można znaleźć miejsce wymagające szczególnego podkreślenia, a w miejscu tym zamontować drzwi inne niż wszystkie. Drzwi też różnić się mogą niemal wszystkim, ale ważne, by zachowały spójność wykończenia z pozostałymi. Jeśli takiej możliwości jednak nie ma – warto postawić na drzwi szklane – niech strzegą przejścia do miejsca wyjątkowego – a tym może być chociażby jadalnia w mieszkaniu czy wyjście na przepiękny taras w domku jednorodzinnym.
Drzwi specjalne, w żywym i zupełnie nieobojętnym kolorze, prowadzić mogą też do pokoju dziecka. Śmiało, niech wyróżniają się na tle pozostałych – stanowią bowiem przejście do świata pełnego dziecięcej beztroski i magii.

Zestawy idealne

Jak w przypadku każdej mody czy trendów, tak samo w przypadku drzwi wewnętrznych, istnieją pewne bezpieczne połączenia materiałowe i kolorystyczne, które z powodzeniem zdadzą egzamin wnętrzarski. Mowa o takich duetach jak: drzwi w barwie ciemnego orzecha w połączeniu z jesionową podłogą, fornir w zestawieniu z klonem lub bielonym jesionem czy białe ościeżnice drzwiowe w połączeniu ze stolarką okienną skąpaną w bieli.

Słowem podsumowania

Jak pokazaliśmy powyżej – mitem stają się dziś jednakowe drzwi wewnętrzne w domach i mieszkaniach. Pozwólmy naszej wyobraźni zaszaleć i stwórzmy wnętrze absolutnie wyjątkowe – oddające nas samych. Efekt gwarantowany!